A DOS rövidítés jelentése: Disk Operating System, azaz lemezek kezelésére képes operációs rendszer.
A DOS/360-at, vagy röviden csak DOS-t az IBM 1966 júniusában adta ki. Korábban még a levezek előtt mágnesszallagokon tárolták a programokat. A DOS névvel a TOS (Tape Operating System, azaz mágnesszalag kezelésére képes operációs rendszer) ellenfeleként lépett fel. Később a továbbfejlesztett operációs rendszert már egyszerűen OS/360-nak nevezték.
Ezt az operációs rendszert még nem billentyűzeten, hanem lyukkártyák segítségével kellett programozni. Ezek a lyukkártyák alkották a JCL-t (Job Control Language, feladatvezérlő nyelvet). Ezen operációs rendszert tartalmazó kártyák közé lehetett behelyezni a programokat tartalmazó egyedi kártyákat. A JCL kártyák könnyebb felismerésük céljából általában más, feltűnő színű kartonra készültek.
A megjelent DOS verziók listája:
Később a lyukkártyás rendszereket leváltották a személyi számítógépek, és a korszerű program tárolási rendszerek, a DOS elnevezés újra életre kelt. Sokan készítettek DOS operációs rendszert, amelyek kis mértékben eltértek egymástól. ezek közül a legfontosabb az IBM PC operációs rendszere, az MS-DOS, és a vele kompatibilis változatok, melyek uralták az IBM PC-kompatibilis számítógépek piacát 1981 és 1995 között: PC-DOS, MS-DOS, FreeDOS, DR-DOS, Novell-DOS, OpenDOS, PTS-DOS, ROM-DOS és mások.
Játékhangok, amik DOS-os játékokból származnak.
Ezen DOS változatok alapja a CP/M, melyet azonban kibővítettek a UNIX-hoz hasonló könyvtárszerkezet kezelésének képességével, és saját lemezformátumot vezettek be (FAT). Single-user (egyfelhasználós) és single-tasking (egyfeladatos) rendszer, jogosultsági vagy védelmi rendszere nincs. A CP/M (Control Program for Microcomputers) rendszert Gary Kildall és a Digital Research fejlesztett ki 1973-ban, és készítői csak egy egyszerű operációs rendszernek szánták. Viszont nagy sikere lett, 600 000 darabot adtak el belőle, a mikroszámítógépek 70%-án ez futott.
A Microsoft lemezes operációs rendszere, az MS-DOS (Microsoft Disc Operating System, azaz Microsoft lemezkezelő rendszer) egy széles körben használt operációs rendszer volt az IBM-kompatibilis PC platformon (ma már kiváltották az asztali gépek terén a Windows különféle változatai). Első verziója 1981-ben jelent meg, és 8 fő változat készült belőle, mielőtt a Microsoft 2006-ban befejezte a fejlesztését. A bevételének és piaci részesedésének köszönhetően ez volt a Microsoft kulcsfontosságú terméke a programozási nyelveket gyártó cégből kiterjedt szoftverfejlesztő vállalattá való növekedés során.
Az MS-DOS-t eredetileg a Seattle Computer Products (SCP) fejlesztette ki QDOS (Quick and Dirty Operating System, gyorsan összecsapott operációs rendszer) néven. Ez végül 86-DOS-ként került forgalomba (mert az Intel 8086 processzoraira tervezték). Bizonyos események folytán – ami több legendát is szült – a QDOS-t a Microsoft licencelte az IBM-nek az SCP nevében. A Microsoft 50 000 dolláros áron vásárolta meg a rendszert az SCP-től röviddel a PC megjelenése előtt, később ez az üzlet milliókat jelentett számára, és megalapozta elterjedtségét.
Forrás: Wikipedia1, Wikipedia2, Youtube